Rekuperacja

Rekuperacja ciepła – odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).

W przypadku pieca martenowskiego rekuperator ma postać komory z odpowiednio ukształtowanymi kanałami, gdzie gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu. W klasycznej konstrukcji spaliny z pieca oraz powietrze wlotowe przepływało przez kanały. Spaliny nagrzewały ścianki kanału. Po pewnym czasie przełączano bieg spalin i powietrza wlotowego, kanałami którymi dotychczas płynęły spaliny po przełączeniu płynie powietrze, a spaliny płynąc przez drugi kanał nagrzewają jego ścianki. Po nagrzaniu ścianek tam gdzie płyną spaliny znowu przełączano obieg spalin i powietrza. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wyższej temperatury w komorze roboczej.

Zalety rekuperacji

 

 • Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem.

 • Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem.

 • Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie.

 • Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz.

 • Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji.

 • Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (gwc).

 • Oszczędności inwestycyjne.


 • Wygoda na co dzień

  System kontrolowanej wentylacji niesie ze sobą również wiele innych korzyści odczuwalnych w codziennym funkcjonowaniu.

  W lecie, dzięki wymianie powietrza bez konieczności otwierania okien, eliminowane są latające owady, takie jak muchy i komary. Co więcej do domu dostaje się mniej kurzu, a hałas wewnątrz pomieszczeń jest dużo niższy, ponieważ z zewnątrz nie docierają już uciążliwe odgłosy. W zimie okna nie będą zaparowywać od zbyt wysokiej wilgotności powietrza, a pomieszczenia będą idealnie wywietrzone bez utraty ciepła. Nie musimy już pamiętać o zamykaniu okien, gdy zaczyna padać deszcz.

  Dodatkowo powietrze dostające się do wnętrza domu, nawet przy największych mrozach ma dodatnią temperaturę, ponieważ rekuperator dba o to, żeby nie miało mniej niż około 15 stopni.

  KONTAKT

  Napisz do nas! Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe

  Formularz kontaktowy

  Polityka prywatności  Trip Energy

  Trip Energy

  Ta strona używa plików cookies.
  Polityka Prywatności      
  AKCEPTUJĘ