Fotowoltaika

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te maleją, a w opracowaniu są tańsze technologie np.: oparte na perowskitach) w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Panele cienkowarstwowe (CIGS) powstają przez napylenie cienkiej warstwy miedzi, indu, galu, selenu na powierzchnię szkła lub plastiku i dodaniu elektrod. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu).

Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 – 1,0 m². Ogniwa te przede wszystkim są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. W Niemczech znajdziemy instalacje fotowoltaiczne pracujące od 35 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Jak działa ?

 

Z energii płynącej prosto ze słońca może powstać dokładnie taki sam prąd, jak ten, który płynie do Ciebie z elektrowni. Bez konieczności dokonywania przeróbek instalacji elektrycznej w budynku.

Wystarczy trochę miejsca (nieważne czy na dachu domu, czy na działce) byś zaczął czerpać z energii solarnej podwójne korzyści. W uproszczeniu:

W panelach słonecznych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi w nich do tzw. efektu fotowoltaicznego i w konsekwencji powstaje prąd stały.

1. Prąd stały trafia do falownika - urządzenia, gdzie jest przekształcany w prąd przemienny, pozwalający zasilać urządzenia elektryczne w Twoim domu czy firmie.

2. Pozyskana dzięki panelom słonecznym energia „wypiera” prąd sieciowy gwarantując, że w pierwszej kolejności będzie wykorzystany ten z instalacji PV.

3. Nadwyżka prądu, której nie wykorzystasz trafia do sieci elektroenergetycznej i może z niej skorzystać Twój sąsiad, natomiast Zakład Energetyczny rozliczy się z Tobą za wytworzoną energię na zasadach net meteringu

4. Jeśli potrzebujesz więcej prądu niż wytwarza Twoja instalacja PV, niedobór zostanie uzupełniony z sieci elektroenergetycznej.

Nowe technologie w Twoim domu

Naszym klientom oferujemy nie tylko podłączenie przydomowej elektrowni słonecznej do sieci, ale także:

 • wsparcie w procesie pozyskiwania kredytów na zakup paneli fotowoltaicznych,


 • projekt nowoczesnego systemu solarnego w Twoim domu,


 • serwis paneli fotowoltaicznych,


 • komplementację dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania na domową elektrownię fotowoltaiczną lub odliczenia wydatków w ramach ulgi podatkowej (co jest możliwe od 1 stycznia 2019).


 • KONTAKT

  Napisz do nas! Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe

  Formularz kontaktowy

  Polityka prywatności  Trip Energy

  Trip Energy

  Ta strona używa plików cookies.
  Polityka Prywatności      
  AKCEPTUJĘ